Grand
York Rite

Grand
Chapter

Grand
Council

Grand
Commandery

file_type_pdfJoin the York Rite today! Click for a petition.

Samuel H.J. Womack Council No 20 Knight Masons

An Invitational Chivalric Masonic Order

South Carolina

About the

Samuel H.J. Womack Council No 20 Knight Masons

The Order of Knight Masons is a chivalric Masonic order, open to all Master Masons who are also members of a Royal Arch Chapter, but is by invitation only. Members of the order meet in Councils of Knight Masons which are governed by the Grand Council of Knight Masons, USA. A member of the group is a Knight Mason.

One of its goals is to perpetuate the ancient rituals of the Irish Masonic Canon, (the “Green” degrees) by promoting their frequent and regular conferral in its constituent councils, and by its expectation that such conferral will be executed with an accuracy, a precision, and a dramatic power congruent with the highest traditions of the Masonic institution.

Under the jurisdiction of the

Grand Council of Knight Masons, USA

https://knightmasons.org/

Meeting Time & Location

Annual Meeting First Saturday in December @ 10:00 AM
Election and Installation of Officers

Winter Meeting First Saturday in January @ 12:30 pm
Business, Degree Conferral

Spring Meeting First Saturday in June @ 12:30 PM
Business & Degree Conferral
(Location may vary)

Columbia Masonic Temple
1518 Hampton St, Columbia, SC

Contact info

Robert (Bob) J Bean
724 Kitty Ln
Florence, SC 29501
Tel. No.: (843) 229-4710(cell)
e-mail: [email protected]

 

Officers

2024

Excellent Chief HARVIE (PETE) BAILEY (1)
Senior Knight GERALD BURTON (3)
Junior Knight GARY SOWELL (5)
Treasurer RICHARD W SEALY PEC
Scribe ROBERT J. BEAN, SR. PEC
Senior Warden MIKE BROOM (2)
Junior Warden RICKY C. FREEMAN (6)
Dir. Of Work JOHN R BOWKER
Priest THOMAS H. (TJ) MARTIN, JR (4)
Captain of the Guard LLOYD F CHRISTOPHER (1)
Sentinel NELSON D HORTON {4}

Degree Team(s)

Director of Work John R Bowker
Knight of the Sword
Great & Mighty King Lloyd Christopher
Senior General Bobby Joe Albert
Junior General H B (Pete) Bailey
Senior Warden Alan Freezon
Junior Warden Lee Aultman
2nd Captain og Guard Richard Sealy
1st Captain of Guard Thomas H Martin Jr
Conductor Andrew Hermann
Priest Michael W Kirk
Knight of the East Team 1 Team 2 Alternate
Great & Mighty King Robert Lacer
Senior General Jacob Anthony III Michael W Kirk
Junior General H B (Pete) Bailey
Senior Warden Larry R Jackson Terry Pruitt
Junior Warden Jon Majerus John R Bowker
Captain of Guard F Dean Tollison
Conductor James D West Jr Gerald Burton John R Bowker
Priest Robert M Saverance Michael W Kirk
Knight of the East and West
Excellent Chief Rawl J Scheibler
Senior Knight John R Bowker
Junior Knight Lee Aultman
Senior Warden Edward E Smith Jr
Junior Warden
1st Captain of Guard Robert M Saverance
2nd Captain of Guard Michael J Broom
Conductor Gerald Burton
Priest Michael W Kirk

Past Excellent Chiefs

Year Name
* 1974 & 1975 GEORGE W ROMANSTINE
* 1976 WILLIAM A PRICE
* 1977 ANDREW C GRAMBLING JR
* 1978 J B MC GUIRT
* 1978 (HON) HUGH N LANE
* 1979 VERNON AZALEE AMICK
* 1980 CLARENCE E BARMETTE
* 1981 HERMAN DWIGHT MC ALLISTER
* 1982 WILLARD FAROE BOND JR Past Great Chief (HON)
* 1983 JAMES D PENLEY JR
* 1983 (HON) SAMUEL H J WOMACK Past Great Chief
* 1984 JOHN B MAXEY
* 1985 CLAUDE B ROBINSON
* 1986 VERNON T PINNER JR
* 1987 JOEL W FRAMPTON JR
* 1988 LOWELL MASON REED
* 1989 CHARLES ELVIN JERNIGAN
* 1990 JOHN A DIXON
* 1991 CHARLES COLEMAN ADAMS
* 1992 EVERETTE TRUE DEITZ
* 1993 RAYMOND ALEXANDER WOOD
* 1994 JESSE CLYDE BRANHAM
* 1995 RICHARD LEE HARDING
1996 ROBERT JAMES BEAN SR Past Grand Senior Knight (HON)
* 1997 JAMES FRANK GILLILAND
* 1998 GORDON KENT ELKINS Past Great Chief
* 1999 FORD MCREE THORNTON JR
2000 JACOBY GORDON CARTRETTE
2001 JOSEPH LESLIE MC GEE
2002 DONALD SAMUEL TENNYSON
* 2003 ROBERT VAN PINKSTON
2004 LARRY SYLVESTER RHODES
2005 JERRY MALCOLM OWENS
* 2006 HENRY GREGORY HIERS
* 2007 THOMAS HENRY WALDREP
2008 JOHNNIE TUCKER MORRIS
2009 GARY NELSON MARTIN
* 2010 WILLIAM ROBERT LOGAN
* 2011 WILLIAM PENN COLVIN
2012 LEE ROY BRUCE SR
2013 EARL PRESTON HUDGENS JR
2014 SIDNEY HAROLD GREGORY
2015 ROBERT JAMES BEAN JR
2016 HOWARD TAFT BURGESS
2017 DANA PRESTON RICKARDS
2018 FRANCIS DEAN TOLLISON
2019 RAWL JOHN SCHEIBLER
2020 & 2021 FLOYD WILSON GOFF SR
2022 ALTON GLENN GREENE III
2023 RICHARD WAYNE SEALY
2024 HARVIE BENJAMIN BAILEY
* Deceased

Knight Masons Home Page

Knight Mason Councils

Joel W. Frampton, Jr. Council No. 85 Knight Masons

Samuel H.J. Womack Council No 20 Knight Masons

Secretaries: click here to review Council info