Grand
York Rite

Grand
Chapter

Grand
Council

Grand
Commandery

file_type_pdfJoin the York Rite today! Click for a petition.

Constituent Body Officer Validation

Absolom Cody Council #8

Officer Year:

2024

Illustrious Master Eric Lewis Duncan
Deputy Master Everett Thomas Honig
Principal Cond. of the Work Richard Philip Panuska
Treasurer Billy Van Buren Panuska
Recorder Everett Thomas Honig
Captain of the Guard Charles Edward Neil
Conductor of the Council Rodger Wayne Ellingwood
Steward Lenny Paul Moore
Chaplain Barry Lynn Bruce
Sentinel Sean Michael Bailey

Adoniram Council #2

Officer Year:

Aiken Commandery #14

Officer Year:

2024

E. Commander Jacob A. Anthony, III
Generalissimo John K. Morris
Captain General Marvin G. Herndon
Treasurer Lee Roy Bruce
Recorder Harvie B. Bailey
Prelate Jesse Kilby
Senior Warden Tanner Bell
Junior Warden Jeffrey Greenway
Warder Brian Owens
Standard Bearer John Herndon
Sword Bearer Christopher Wade
3rd Guard
2nd Guard
1st Guard
Sentinel Carey Burriss

Aiken Council #23

Officer Year:

2024

 

Illustrious Master John K. Morris
Deputy Master Marvin G. Herndon
Principal Cond. of the Work Tanner Bell
Treasurer Lee Roy Bruce
Recorder Harvie B. Bailey
Captain of the Guard Jeffrey Greenway
Conductor of the Council Jesse Kilby
Steward John Herndon
Chaplain Christopher Wade
Sentinel Brian Owens

Allendale Council #28

Officer Year:

Alpha Council #10

Officer Year:

2024

Illustrious Master Michael P. Allison
Deputy Master Michael D. Peeler
Principal Conductor of Work T. Shane Culbertson
Treasurer Jerry M. Owens, PTIM
Recorder Earl P. Hudgens, PTIM, PMIGM
Captain of the Guard Dan Rancourt
Conductor of the Council Paul Anderson
Steward Daniel W. Qualls
Chaplain J.W. Benjamin Hammond, Jr., PTIM
Sentinel Terry S. Pruitt, PTIM

Anderson Commandery #11

Officer Year:

2024

E. Commander Gary Gilleland
Generalissimo Kevin Gilmer
Captain General Phillip Brooks
Treasurer Jim Barr
Recorder Rick Papenfuss
Prelate Tom Maxwell
Senior Warden Barry Volrath
Junior Warden Chris Passetti
Warder Steven Burroughs
Standard Bearer Tim Kirkland
Sword Bearer Robert D. Chastain
3rd Guard Eldrige Hanna
2nd Guard Terry McGuffin
1st Guard Chris Criswell
Sentinel Marcus L. Burdette
Assistant Rec Ted Burgess

Beulah Chapter #25

Officer Year:

2024

High Priest Raley, Charles Ian
King Schumpert, Steven Scott
Scribe Lee, David Matthew
Treasurer Stanley Bruce Cheek
Secretary Charlie F. Raley
Captain of the Host Klaege Sr., Earl Raymond
Principal Sojourner Compton, James La Mont
Royal Arch Captain DuBose, Dwayne Melton
Master of the 3rd Veil Moore, Terry Brent
Master of 2nd Veil Watford II, Allen Wayne
Master of 1st Veil Kelly, Michael Alan
Chaplain Nathaniel Davis Brown
Sentinel William Larry Holloman

Blake Council #19

Officer Year:

2024

Illustrious Master Marty Royal
Deputy Master Louis Santos
Principal Cond. of the Work John Rungo
Treasurer Phillip Graham
Recorder George Peters
Captain of the Guard Eddie Howard
Conductor of the Council Richard Greene
Steward Adrian Smith
Chaplain Stephen Whitaker
Sentinel Richard Lane

Burning Bush Chapter #7

Officer Year:

2024

High Priest Phillip Brooks
King Gary Gilleland
Scribe Kevin Gilmer
Treasurer Jim Barr
Secretary Rick Papenfuss
Captain of the Host Barry Volrath
Principal Sojourner Chris Passetti
Royal Arch Captain Steven Burroughs
Master of the 3rd Veil Tim Kirkland
Master of 2nd Veil Robert D. Chastain
Master of 1st Veil Eldrige Hanna
Chaplain Tom Maxwell
Sentinel Marcus Burdette
Assistant Sec  Ted Burgess

Camden Commandery #12

Officer Year:

2024

E. Commander Scotty E. Austin
Generalissimo Alan D. Freezon
Captain General Joseph G. Girard
Treasurer Daniel A. Adams
Recorder Delbert R. Hayden
Prelate Kenneth R. Rector
Senior Warden C. Jordan Atkinson
Junior Warden Austin C. O’Neal
Warder Oscar O. Hudson
Standard Bearer Mark R. Faulkenberry
Sword Bearer Craig P. Miezejeski II
3rd Guard W. Sidney Boone
2nd Guard W. Benjamin Price
1st Guard W. Sidney Boone
Sentinel J. C. Kelly

Campbell Chapter #31

Officer Year:

2024

High Priest Jarod Cockfield
King Ebbie Hodges
Scribe David Coker
Treasurer Bobby J Fisher
Secretary Jeffrey Tompkins
Captain of the Host James Allen
Principle Sojourner Ryan Miller
Royal Arch Captain Matt Willis
Master of the 3rd Veil Josh Robertson
Master of the 2nd Veil Chris Norton
Master of the 1st Veil Lonnie Gaskins
Chaplain Sam Tennyson
Sentinel Wayne Lewis

Carolina Chapter #1

Officer Year:

2024

High Priest Harvey L. Belcher.
King R. Brett Strickland.
Scribe Phillip Reichner
Treasurer Larry J. Nicodin
Secretary Herman L. Resch
Captain of the Host Marcus Chalfant
Principal Sojourner Otto Kaske
Royal Arch Captain W. Blake Duke
Master of 3 rd Veil William McBroom
Master of 2 nd Veil Jeffery Link Young
Master of 1 ST Veil Curtis Baynes
Chaplain Timothy Killian
Tiler Joseph Wallace

Cephas Council #13

Officer Year:

2024

Illustrious Master Ebbie Hodges
Deputy Master David Coker
Prin Cond of the Work Jeffrey Tompkins
Treasurer Bobby J Fisher
Recorder Ryan Miller
Captain of the Guard James Allen
Conductor of Council Josh Robertson
Steward Chris Norton
Chaplain Sam Tennyson
Sentinel Wayne Lewis

Chester Commandery #7

Officer Year:

2024

E. Commander Gregg Douglas
Generalissimo Allen Culp
Captain General Robert Shull
Treasurer Bobby Joe Albert
Recorder T.J. Martin
Prelate Kenny Miles
Senior Warden Tommy Martin
Junior Warden Jonathan Douglas
Warder Steve Bairfoot
Standard Bearer Jimbo Mobley
Sword Bearer
3rd Guard
2nd Guard
1st Guard
Sentinel Joe Brown

Chicora Chapter #33

Officer Year:

2024

High Priest Louis Santos
King John Rungo
Scribe Eddie Howard
Treasurer Phillip Graham
Secretary George Peters
Captain of the Host Richard Greene
Principal Sojourner Adrian Smith
Royal Arch Captain Thomas Hill
Master of the 3rd Veil David Ronny Powell
Master of 2nd Veil Dale Gillispie
Master of 1st Veil Kirk Olsen
Chaplain Stephen Whitaker
Sentinel Richard Lane

Columbia Chapter #5

Officer Year:

2024

High Priest Joseph Terry
King Ronald L. Dailey
Scribe Brett J. Van Horn
Treasurer Michael J. Broom, KYGCH
Secretary John R. Bowker, KYGCH
Captain of the Host Michael C. Baxley
Principal Sojourner Ronald E. Orillion
Royal Arch Captain Julian Bevel
Master of the 3rd Veil John Howell
Master of 2nd Veil Danny Able
Master of 1st Veil Travis Mann
Chaplain Ray Smith Jr.
Sentinel

Columbia Commandery #2

Officer Year:

2024

E. Commander Brett J. Van Horn
Generalissimo Ian P. Strickland
Captain General Michael C. Baxley
Treasurer Michael J. Broom, KYGCH
Recorder John R. Bowker, KYGCH
Prelate Ronald E. Orillion
Senior Warden Ronald L. Dailey
Junior Warden Julian Bevel
Warder John Howell
Standard Bearer Danny Able
Sword Bearer Jim Kersay
3rd Guard Ray Smith Jr.
2nd Guard Maurice E. Smith
1st Guard William Cordova
Sentinel

Conway Commandery #25

Officer Year:

2024

E. Commander Chris Zurcher
Generalissimo Johnny Bruton
Captain General Ben Rice
Treasurer George Graham
Recorder Kenneth Brackens
Prelate Richard Wesner
Senior Warden Timothy Johnson
Junior Warden Bruce Dwyer
Warder Haywood Fowler
Standard Bearer Bob Madsen
Sword Bearer Alex Andreeff
3rd Guard
2nd Guard
1st Guard
Sentinel John Johnson

Cyrus Chapter #22

Officer Year:

2024

High Priest T. Shane Culbertson
King Joe Anderson
Scribe Robert C. “Bob” Griffin
Treasurer Jerry M. Owens, PHP
Secretary Earl P. Hudgens, PHP
Captain of the Host Eric Ostrander
Principal Sojourner William Key
Royal Arch Captain Paul Anderson
Master of 3 rd Veil Daniel Rancourt
Master of 2 nd Veil William Youngblood
Master of 1 st Veil Donald C. Smith
Chaplain J.W. Benjamin Hammond, Jr., PHP
Sentinel Terry S. Pruitt, PHP

Delphi Commandery #8

Officer Year:

2024

Eminent Commander James Stuart “Storm” Page
Generalissimo Cameron Williamson
Captain General Randy Herring
Treasurer Glenn Greene
Recorder Mike Meetze
Prelate Matthew Cooke
Senior Warden Luc Newell
Junior Warden Richard Lee
Warder Gary Cook
Standard Bearer Davis Harrelson
Sword Bearer Michael Dupuis
3rd Guard Tommy Hayes
2nd Guard Gordon Cartrette
1st Guard Patrick Coxe
Sentinel Austin Newell

Delta Chapter #20

Officer Year:

Enoch Council #1

Officer Year:

2024

Illustrious Master R. Brett Strickland
Deputy Master Robert L. Carter,Jr.
Principal Conductor of the Work Phillip S. Reichner, III-
Treasurer Larry J. Nicodin
Secretary Herman L. Resch
Captain of the Guard Otto Kaske
Conductor of the Council Marcus Chalfant
Steward E. Larry Fulmer
Chaplain Jeffrey Linc Young
Sentinel Don Johnson

Eureka Chapter #13

Officer Year:

2024

High Priest James Wilson Smoak
King Charles Robert Banules
Scribe Harold Edward Trosper, Sr
Treasurer Johnny Steven Summers
Secretary Dana Preston Rickards
Captain of the Host Ronald Wayne Quattlebaum
Principal Sojourner James Lloyd Chubb
Royal Arch Captain Robert Paul Edwards
Master of the Third Veil Allen Kinsey
Master of the Second Veil Seth Wolfe
Master of the First Veil Eric Allen Free
Sentinel Jayson Wesley King
Chaplain Dana Preston Rickards

Florence Commandery #10

Officer Year:

2024

E. Commander Dustin James
Generalissimo David Coker
Captain General Ebbie Hodges
Treasurer Bobby J Fisher
Recorder Ryan Miller
Senior Warden Jeffrey Tompkins
Junior Warden James Allen
Warder Matt Willis
Standard Bearer Josh Robertson
Sword Bearer Chris Norton
Guard 3rd Lonnie Gaskins
Guard 2nd Paul Allen
Guard 1st Roney Howell
Prelate Sam Tennyson
Sentinel Wayne Lewis

Franklin Chapter #9

Officer Year:

2024

High Priest Allen Culp
King Robert Shull
Scribe Darryl Maples
Treasurer Bobby Joe Albert
Secretary T.J. Martin
Captain of the Host Jonathan Douglas
Principal Sojourner Stephen Bairefoot
Royal Arch Captain Richard Reid
Master of the 3rd Veil James K. Mobley
Master of 2nd Veil Bud Clayton
Master of 1st Veil Brandon Edwards
Chaplain
Sentinel Joe Brown

Gaffney Chapter #55

Officer Year:

2024

High Priest Jonathan C Will
King James P Willis, Jr.
Scribe Howard Dean Childress, Jr
Treasurer Gary N Martin
Secretary Nelson D Horton
Captain of the Host Fred Philips
Principal Sojourner Jerry N Smith
Royal Arch Captain Danny M Rochester
Master of the 3rd Veil Jonathan Godfrey
Master of 2nd Veil Steve Leagon
Master of 1st Veil Artjur Guyan Hopper, Jr.
Chaplain Dennis Sentell
Sentinel Richard Beaty

Gaffney Commandery #18

Officer Year:

2024

E. Commander Jerry N Smith
Generalissimo John O’Donald
Captain General Jonathan C Will
Treasurer Gary N Martin
Recorder Nelson D Horton
Prelate Dennis Sentell
Senior Warden Howard Dean Childress, Jr.
Junior Warden Alan Brooks Allison
Warder Danny M Rochester
Standard Bearer Steve Leagon
Sword Bearer James P Willis, Jr.
3rd Guard Jonathan Godfrey
2nd Guard Arthur Guyan Hopper, Jr.
1st Guard John Finch, lll
Sentinel Richard Beaty

Greenville Commandery #4

Officer Year:

2024

Eminent Commander Michael D. Peeler
Generalissimo Eric Ostrander
Captain General Joe Anderson
Senior Warden Daniel Rancourt
Junior Warden Duane “Taco” Thompson
Prelate J.W. Benjamin Hammond, Jr., PEC
Treasurer Jerry M. Owens, PREGC
Recorder Earl P. Hudgens, PEC
Standard Bearer Paul A. Anderson
Sword Bearer Bryon Wuest
Warder Corey D. Gillem
Sentinel Terry S. Pruitt, PEC

Greenwood Chapter #37

Officer Year:

2024

High Priest Tom Love
King Richard Turner
Scribe Dwight Herring
Treasurer Jonathan Miller
Secretary G. Walker Moore
Captain of the Host Wayne Blackburn
Principal Sojourner Toye Patrick
Royal Arch Captain Jeff Ebersole
Master of the 3rd Veil Chris Gary
Master of 2nd Veil Joseph McLain
Master of 1st Veil Jamie Brown
Chaplain Mike Hopkins
Sentinel Billy Dorn

Greenwood Commandery #5

Officer Year:

2024

E. Commander Aaron Duncan
Generalissimo Mike Golden
Captain General Rich Turner
Treasurer Jonathan Miller
Recorder G. Walker Moore
Prelate Mike Hopkins
Senior Warden Jeff Ebersole
Junior Warden Dwight Herring
Warder Toye Patrick
Standard Bearer Wayne Blackburn
Sword Bearer Ken Quinn
3rd Guard
2nd Guard Jamie Brown
1st Guard Tom Love
Sentinel Billy Dorn

Hampton Commandery #23

Officer Year:

Hiram Council #38

Officer Year:

2024

Illustrious Master Cameron Williamson
Deputy Master Matthew Cooke
Principle Cond. Of the Work Randy Herring
Treasurer Glenn Greene
Recorder Mike Meetze
Captain of the Guard Scott MacGillivray
Conductor of the Council Richard Lee
Steward Luc Newell
Chaplain Gary Cook
Sentinel Davis Harrelson

Horry Chapter #48

Officer Year:

2024

High Priest Ben Rice
King Timothy Johnson
Scribe Bruce Dwyer
Treasurer George Graham
Secretary Kenneth Brackens
Captain of the Host Chris Zurcher
Principal Sojourner William Clardy
Royal Arch Captain Johnny Bruton
Master of the 3rd Veil Carl Cox
Master of 2nd Veil Bob Madsen
Master of 1st Veil Alex Andreeff
Chaplain Richard Wesner
Sentinel John Johnson

Jacob T Barron Council #22

Officer Year:

2024

Illustrious Master Tommy Martin
Deputy Master Robert Shull
Principal Cond. of the Work Jonathan Douglas
Treasurer Bobby Joe Albert
Recorder T.J. Martin
Captain of the Guard Darryl Maples
Conductor of the Council Steve Bairfoot
Steward Jimbo Mobley
Chaplain Joe Brown
Sentinel Kenny Miles

Kadoshlaya Chapter #41

Officer Year:

2024

High Priest John K. Morris
King Marvin G. Herndon
Scribe Tanner Bell
Treasurer Lee Roy Bruce
Secretary Harvie B. Bailey
Captain of the Host Jeffrey Greenway
Principal Sojourner Jesse Kilby
Royal Arch Captain John Herndon
Master of the 3rd Veil Christopher Wade
Master of 2nd Veil Brian Owens
Master of 1st Veil John Bridwell
Chaplain J. D. West, Jr.
Sentinel Carrey Burriss

Keystone Chapter #19

Officer Year:

2024

High Priest Richard Lewis Robinson
King Christopher John Kriak
Scribe Grend Naumi
Treasurer Emerson Randal Couch
Secretary Grady Edward Usher Jr
Captain of the Host Joey Clayton Plyler
Principal Sojourner George Wingate Huthmacher IV
Royal Arch Captain Brett Daniel Rollins
Master of the 3rd Veil Henrey Rodrigez
Master of 2nd Veil Brian Scott Hinson
Master of 1st Veil Mickey David Hilton
Chaplain Christopher Mark McDonald
Sentinel Richard Alan Hood

Kingston Council #36

Officer Year:

2024

Illustrious Master Johnny Bruton Jr
Deputy Master Ben Rice
Principal Cond. of the Work Steve St. Clair
Treasurer George Graham
Recorder Kenneth Brackens
Captain of the Guard
Conductor of the Council William Clardy
Steward Alex Andreeff
Chaplain Richard Wesner
Sentinel John Johnson

Lafayette Council #25

Officer Year:

2024

Illustrious Master Oscar O. Hudson
Deputy Master Scotty E. Austin
Principal Cond. of the Work C. Jordan Atkinson
Treasurer Daniel A. Adams
Recorder Delbert R. Hayden
Captain of the Guard Alan D. Freezon
Conductor of the Council Austin C. O’Neal
Steward Joseph G. Girard
Chaplain Kenneth R. Rector
Sentinel J. C. Kelly

Lancaster Commandery #19

Officer Year:

2024

E. Commander Sergio L. Matte
Generalissimo Jim Brady McGuirt
Captain General Richard Lewis Robinson
Treasurer Emerson Randal Couch
Recorder Grady Edward Usher Jr.
Prelate Christopher Mark McDonald
Senior Warden Christopher John Kriak
Junior Warden Grend Naumi
Warder Brett Daniel Rollins
Standard Bearer Joey Clayton Plyler
Sword Bearer George Wingate Huthmacher IV
3rd Guard Brian Scott Hinson
2nd Guard Ronald Gary Oliver
1st Guard Adam Brett Starnes
Sentinel Henery Rodrigez

Laurens Commandery #13

Officer Year:

Living Arch Chapter #21

Officer Year:

2024

HIGH PRIEST MARK IRBY
KING BRYAN RAWLS
SCRIBE MATT TREADWAY
TREASURER L. JOE GRANGER
SECRETARY RONNIE P. RICHARDS
CAPTAIN OF THE HOST GREG HARBIN
PRINCIPAL SOJOURNER STEVE MOORE
ROYAL ARCH CAPTAIN DAVID LYLES
MASTER OF THE 3RD VEIL WILLIAM ONEAL
MASTER OF THE 2ND VEIL ANTHONY EDWARDS
MASTER OF THE 1ST VEIL DOYLE HUNDLEY
CHAPLAIN JAMES N. TURNER
SENTINEL RONALD DODSON

Living Arch Council #32

Officer Year:

2024

ILLUSTRIOUS MASTER BUDDY JONES
DEPUTY MASTER MARK IRBY
PRINCIPAL COND. OF WORK BRYAN RAWLS
TREASURER L. JOE GRANGER
RECORDER RONNIE P. RICHARDS
CAPTAIN  OF THE GUARD MATT TREADWAY
CONDUCTOR OF THE COUNCIL GREG HARBIN
STEWARD STEVE MOORE
CHAPLAIN JAMES N. TURNER
SENTINEL DAVID LYLE

Mackey Chapter #15

Officer Year:

2024

High Priest Charles Edward Neil
King Rodger Wayne Ellingwood
Scribe Richard Philip Panuska
Treasurer Billy Van Buren Lawrence
Secretary Everett Thomas Honig
Captain of the Host James Thomas Larkin
Principal Sojourner Dean Lawrence Rollo
Royal Arch Captain Sean Michael Bailey
Master of the 3rd Veil Michael Gary Matthews
Master of 2nd Veil Christian Thomas Fletcher
Master of 1st Veil Christopher John Ashley
Chaplain Barry Lynn Bruce
Sentinel Benny Gordon Melton

Marion Chapter #35

Officer Year:

2024

High Priest Matthew Cooke
King James Stuart “Storm” Page
Scribe Gary Cook
Treasurer Glenn Greene
Secretary Mike Meetze
Captain of the host Luc Newell
Principle Sojourner Austin Newell
Royal Arch Captain Michael Dupuis
Master of the 3rd Veil Davis Harrelson
Master of the 2nd Veil Scott MacGillivray
Master of the 1st Veil Richard Lee
Chaplain Gordon Cartrette
Sentinel Randy Herring

Maxwell Council #21

Officer Year:

2024

Illustrious Master Richard Turner
Deputy Master Dwight Herring
Principal Cond. of the Work Toye Patrick
Treasurer Jonathan Miller
Recorder G. Walker Moore
Captain of the Guard Jeff Ebersole
Conductor of the Council Wayne Blackburn
Steward Chris Gary
Chaplain Mike Hopkins
Sentinel Billy Dorn

Newberry Commandery #6

Officer Year:

2024

E. Commander Benjamin D. Bowers
Generalissimo Huger P. Caughman, Jr.
Captain General Garrett Lee Malcom
Treasurer Matthew N. Bowers
Recorder Olin Eugene Wicker, Jr.
Prelate Stephen K. Layne
Senior Warden C. A. Shealy, III
Junior Warden Robert L. Wessinger
Warder
Standard Bearer
Sword Bearer
3rd Guard
2nd Guard
1st Guard
Sentinel Boyd Fulmer

Orangeburg Commandery #9

Officer Year:

2024

Commander Charles Marshall Field
Generalissimo James Wilson Smoak
Captain General Verlon Joseph Hill
Senior Warden Robert Paul Edwards
Junior Warden Charles Robert Banules
Prelate Dana Preston Rickards
Treasurer Johnny Steven Summers
Recorder Dana Preston Rickards
Standard Bearer Jayson Wesley King
Sword Bearer Charles Daniel Welch
Warder Allen Kinsey
Sentinel James Lloyd Chubb
Guard Francis Joseph Farina
Guard Eric Allen Free
Guard Danny Oneal Smoak
Guard Harold Edward Trosper, Sr.

Oriental Council #17

Officer Year:

2024

Illustrious Master Huger P. Caughman, Sr
Deputy Master Garrett L. Malcom
Principal Cond. of the Work C. A. Shealy, III
Treasurer Matthew N. Bowers
Recorder Olin Eugene Wicker, Jr.
Captain of the Guard Huger P. Caughman, Jr
Conductor of the Council Robert L. Wessinger
Steward Charles Frick
Chaplain Reverend Bruce Palmer
Sentinel Boyd Fulmer

Petros Council #11

Officer Year:

2024

Illustrious Master Charles Robert Banules
Deputy Master Verlon Joseph Hill
Principal Conductor of Work Robert Paul Edwards
Treasurer Johnny Steven Summers
Recorder Dana Preston Rickards
Captain of the Guard James Lloyd Chubb
Conductor of the Council Allen Kinsey
Steward Eric Allen Free
Sentinel Seth Wolfe
Chaplain Dana Preston Rickards

Pinckney Council #27

Officer Year:

2024

Illustrious Master C.J. Knox
Deputy Master Steve Lemons
Principal Cond. of the Work Doug Oney
Treasurer Allen Owens
Recorder Dean Tollison
Captain of the Guard Marty Farwell
Conductor of the Council Paul Wilson
Steward Will Sherfield
Chaplain Patrick Kelley
Sentinel Tim Sizemore

Poinsett Chapter #16

Officer Year:

2024

High Priest Steve Lemons
King C.J. Knox
Scribe Bruce Keisler
Treasurer Allen Owens
Secretary Dean Tollison
Captain of the Host Marty Farwell
Principal Sojourner Paul Wilson
Royal Arch Captain John Glenn
Master of the 3rd Veil Will Sherfield
Master of 2nd Veil Keith Gault
Master of 1st Veil Mike Smith
Chaplain Patrick Kelley
Sentinel Tim Sizemore

Potter Council #42

Officer Year:

2024

llustrious Master Howard Dean Childress, Jr.
Deputy Master James P Willis, Jr.
Principal Cond. of the Work Arthur Guyan Hopper, Jr.
Treasurer Gary N Martin
Recorder Nelson D Horton
Captain of the Guard Danny M Rochester
Conductor of the Council John Finch, lll
Steward Fred Phillips
Chaplain Dennis Sentell
Sentinel Richard Beaty

Rising Star Chapter #4

Officer Year:

2024

High Priest Alan D. Freezon
King W. Benjamin Price
Scribe Joseph G. Girard
Treasurer Floyd W. Goff, Sr., PGHP
Secretary Delbert R. Hayden
Captain of the Host Brett A. Perry
Principal Sojourner Richard D. Lilly
Royal Arch Captain John D. Blackwell
Master of the 3rd Veil Jimmy E. Crissman
Master of 2nd Veil William S. Boone
Master of 1st Veil Anthony Q. Reid
Chaplain Carl R. Truesdale
Sentinel Earl T. Nichols, Jr.

Rising Sun Chapter #6

Officer Year:

Rock Hill Commandery #15

Officer Year:

2024

E. Commander Michael William Rowe, Sr.
Generalissimo Everett Thomas Honig
Captain General Charles Edward Neil
Treasurer Billy Van Buren Lawrence
Recorder Everett Thomas Honig
Prelate Barry Lynn Bruce
Senior Warden Richard Philip Panuska
Junior Warden Rodger Wayne Ellingwood
Warder James Thomas Larkin
Standard Bearer Dean Lawrence Rollo
Sword Bearer Christopher John Ashley
3rd Guard Eric Lewis Duncan
2nd Guard Dwain Milton McDowell
1st Guard Lenny Paul Moore
Sentinel Sean Michael Bailey

S. Maner Martin Commandery #17

Officer Year:

2024

E. COMMANDER CECIL BOATWRIGHT
GENERALISSIMO BUDDY JONES
CAPTAIN GENERAL MARK IRBY
TREASURER L. JOE GRANGER
RECORDER RONNIE P. RICHARDS
PRELATE JAMES N. TURNER
SENIOR WARDEN BRYAN RAWLS
JUNIOR WWARDEN MATT TREADWAY
WARDER GREG HARBIN
STANDARD BEARER STEVE MOORE
SWORD BEARER DAVID LYLE
3RD GUARD WILLIAM ONEAL
2ND GUARD ANTHONY EDWARDS
1ST GUARD DOYLE HUNDLEY
SENTINEL RONALD DODSON

Seymour Council #15

Officer Year:

2024

Illustrious Master Raley, Charles Ian
Deputy Master Schumpert, Steven Scott
Principal Cond. of the Work Lee, David Matthew
Treasurer Stanley Bruce Cheek
Recorder Charlie F. Raley
Captain of the Guard Compton, James La Mont
Conductor of the Council DuBose, Dwayne Melton
Steward Moore, Terry Brent
Chaplain Nathaniel Davis Brown
Sentinel William Larry Holloman

Signet Chapter #18

Officer Year:

2024

High Priest Huger P. Caughman, Jr.
King Benjamin D. Bowers
Scribe Huger P. Caughman, Sr.
Treasurer Matthew N. Bowers
Secretary Olin Eugene Wicker, Jr.
Captain of the Host Garrett L. Malcom
Principal Sojourner Robert Wessinger
Royal Arch Captain C. A. Shealy, III
Master of the 3rd Veil
Master of 2nd Veil
Master of 1st Veil
Chaplain Reverend Bruce Palmer
Sentinel Boyd Fulmer

South Carolina Commandery #1

Officer Year:

2024

Eminent Commander R. Brett Strickland
Generalissimo Phillip S. Reichner,III
Captain General Otto Kaske
Treasurer Larry J. Nicodin
Recorder Herman L. Resch
Prelate E. Larry Fulmer
Senior Warden Marcus Chalfant
Junior Warden W. Blake Duke
Standard Bearer William McBroom
Sword Bearer Jeffery Link Young
Warder Joseph Wallace
Guard Timothy Killian
Guard Kirk Zaro
Guard W.Donald Johnson
Sentinel Dale Usery , PEC

Spartanburg Commandery #3

Officer Year:

2024

E. Commander Paul McWilliams
Generalissimo Marty Royal
Captain General Louis Santos
Treasurer Phillip Graham
Recorder George Peters
Prelate Stephen Whitaker
Senior Warden John Rungo
Junior Warden Eddie Howard
Warder Richard Greene
Standard Bearer Adrian Smith
Sword Bearer Thomas Hill
3rd Guard David Ronny Powell
2nd Guard Dale Gillispie
1st Guard Kirk Olsen
Sentinel Richard Lane

Sumter Commandery #20

Officer Year:

2024

E. Commander Raley, Charles Ian
Generalissimo Schumpert, Steven Scott
Captain General Lee, David Matthew
Treasurer Stanley Bruce Cheek
Recorder Charlie F. Raley
Prelate Nathaniel Davis Brown
Senior Warden DuBose, Dwayne Melton
Junior Warden Moore, Terry Brent
Warder Compton, James La Mont
Standard Bearer Kelly, Michael Alan
Sword Bearer Klaege Sr., Earl Raymond
3rd Guard Watford II, Allen Wayne
2nd Guard Hendrix, Kevin Wade
1st Guard Sapp Jr., Jerry Clevland
Sentinel William Larry Holloman

Union Commandery #16

Officer Year:

2024

E. Commander Phillip King
Generalissimo Doug Oney
Captain General Bruce Keisler
Treasurer Allen Owens
Recorder Dean Tollison
Prelate Steve Lemons
Senior Warden Marty Farwell
Junior Warden Paul Wilson
Warder Will Sherfield
Standard Bearer Tim Sizemore
Sword Bearer John Glenn
3rd Guard Patrick Kelley
2nd Guard Mike Smith
1st Guard Keith Gault
Sentinel Mike Lancaster

Union Council #5

Officer Year:

2024

Illustrious Master Michael C. Baxley
Deputy Master Ronald E. Orillion
Principal Cond. of the Work Ronald L. Dailey
Treasurer Michael J. Broom, KYGCH
Recorder John R. Bowker, KYGCH
Captain of the Guard Joe Terry
Conductor of the Council Julian Bevel
Steward John Howell
Chaplain Danny Able
Sentinel

Winyah Chapter #45

Officer Year:

2024

Excellent HIgh Priest Dennis L. Baker
King Roland Lambert PHP
Scribe Ryan Mikalakis
Treasurer James Russell Graham III, PHP
Secretary James A. Lambert, PHP
Captain of the Host Caleb Dillon Hartley
Principal  Sojourner Wilfred J.Schexnayder
Royal Arch Captain James A Miller Jr.
3rd Veil Johnny Owens
2nd Veil Thomas R. Knotts
1st Veil Marshall Williams, PHP
Sentinel John Gainey, PHP

Winyah Commandery #24

Officer Year:

2024

Emminent Commander Roland Lambert, PEC
Generalissimo Ryan Mikalakis
Captain General Dennis L. Baker
Treasurer James Russell Graham III, PEC
Recorder James A. Lambert, PEC
Prelate Marshall Williams, PEC
Senior Warden Marshall Kelly Jones, PEC
Junior Warden James A Miller Jr.
Warder Johnny Owens
Standard Bearer Anthony Scott Powell
Sword Bearer Gene Wilson, III
3rd Guard/Hermit Mark Mann, PEC
2nd Guard/Hermit Benny Elliott
1st Guard/Hermit Randy Garret Hering
Sentinel John Gainey, PEC

Winyah Council #24

Officer Year:

2024

Illustrious Master (K.S.) Ryan Mikalakis
Deputy Master (H.K.T) Dennis L. Baker
Prin. Conductor of Work (H.A.) Roland Lambert PIM
Treasurer James Russell Graham III, PIM
Recorder James A. Lambert, PIM
Chaplain Marshall Williams, PIM
Captain of the Guard (C.G.) Caleb Dillon Hartley
Conductor of the Council (C.C.) Wilfred J.Schexnayder
Steward James A Miller Jr.
Sentinel John Gainey, PIM

Witherspoon Council #33

Officer Year:

2024

llustrious Master Jim Brady McGuirt
Deputy Master Richard Lewis Robinson
Principal Cond. of the Work Christopher John Kriak
Treasurer Emerson Randal Couch
Recorder Grady Edward Usher Jr
Captain of the Guard Grend Naumi
Conductor of the Council Joey Clayton Plyler
Steward George Wingate Huthmacher IV
Chaplain Christopher Mark McDonald
Sentinel Brett Daniel Rollins

Wynn Council #4

Officer Year:

2024

Illustrious Master Kevin Gilmer
Deputy Master Barry Volrath
Principal Cond. of the Work Gary Gilleland
Treasurer Jim Barr
Recorder Rick Papenfuss
Captain of the Guard Phillip Brooks
Conductor of the Council Chris Passetti
Steward Tim Kirkland
Chaplain Tom Maxwell
Sentinel Marcus Burdette
Assistant Rec Ted Burgess