Grand
York Rite

Grand
Chapter

Grand
Council

Grand
Commandery

file_type_pdfJoin the York Rite today! Click for a petition.

AMD Info Validation

AMD Home Page

Aiken Council #140 AMD

Meeting Location

MEETINGS
Second Monday in December at 7:00 PM
Location – Aiken Lodge No. 156 AFM, Aiken, SC
Second Monday in June at 7:00 PM
Location and Format at Preference of the SM

Contact Information

For Official Information Contact Secretary:
Ven. Gary B. Hinson, P.S.M.
E-Mail: [email protected]

Members

Officers

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

LIVING PAST SOVEREIGN MASTERS

 

YEAR NAME
1991 Robert D. Yonce
1996 Leroy J. Delionbach
1998 Lee Roy Bruce, Sr.
2000 Paul E. England
2001 Gary B. Hinson
2004 Alfred F. “Rick” Endler, Jr.
2008 Robert Lacer
2009 William R. “Ron” Parker
2010 William R. “Ron” Parker
2011 Stanley D. “David” Stroud
2013 Joel E. Casey
2014 Jon S. Majerus
2015 Brian Armstrong
2016 Alfred F. “Rick” Endler, Jr.
2017 Robert Lacer
2018 Harvie B. Bailey

Camden Council #148 AMD

Meeting Location

Second Saturday in June
and First Saturday in December
at 7:30 PM – Meal at 6:00 PM

Kershaw Lodge No. 29 AFM
833 John G. Richards Road
Camden, SC 29020

Contact Information

Robert M. Saverance
PO Box 283
Lamar, SC  29069
Cell: (843)621-1760
Email: [email protected]

Members

Daniel Adams
Jordan Atkinson
Scotty Austin
Robert J. Bean, Sr.
Gordon Cartrette
Bob David, Jr.
Dr. Jon Docherty, Sr.
Bobby Joe Fisher
Alan D. Freezon
Joe Girard
Floyd Goff, Sr.
Ed Howell
Oscar Hudson, Sr.
John Calvin “JC” Kelly
Mike Kirk
Grenfell Leonard
Ben Price
Ken Rector
Robert M. Saverance
E, P MW D. Sam Tennyson, Sr.
Phil Whittle
E = Emeritus      P = Plural

Officers

Sovereign Master Alan D.Freezon
Senior Warden Ken Rector
Junior Warden Scotty Austin
Recorder Robert M. Saverance
Treasurer Floyd Goff
Senior Deacon J.C. Kelley
Junior Deacon Dan Adams
Chaplain  Delbert Hayden
Tyler Jordan Atkinson

 

RED BRANCH OF ERI
* J. B. McGuirt
* Martin H. Price
* R. Henry Brown
* Neal H. Brown, Jr.
* Vernon A. Amick
J. Gordon Cartrette
* Wilson Cox Hardee
James Otis Gaskins
Edward D. Marshall
* William E. Fuller
* Dewey R. Coates
* Carl R. Truesdale
John D. Blackwell
* Melvin E. Byrd
Robert J. Bean, Sr.
Charles E. Wyrick
* Laurie R. Mellichamp
Gilmore R. Blackmon, Jr.
Floyd W. Goff, Sr.
Johnny F. Holloman, Jr.
* Marion B Morgan
Samuel M. Walden, Jr.
Grenfell M. Leonard
* Deceased

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

PAST SOVEREIGN MASTERS
Year Name
* 1979 J.B. McGuirt
* 1980 J.B. McGuirt
* 1981 Martin H. Price
* 1982 R. Henry Brown
* 1983 Neal H. Brown, Jr.
* 1984 Vernon A. Amick
* 1985 William E. Fuller
* 1986 Dewey R. Coates
* 1987 John G. Askins
* 1988 Wilson C. Hardee
* 1989 Wilson C. Hardee
1990 J. Gordon Cartrette
* 1991 James O. Gaskins
1992 Ed Marshall
* 1993 Woodfin Arnold
* 1994 Carl R. Truesdale
1995 John D. Blackwell
* 1996 Melvin E. Byrd
1997 Robert J. Bean, Sr.
* 1998 Charles C. Adams
1999 Charles Wyrick
* 2000 Laurie R. Mellichamp
2001 Randy Blackmon, Jr.
2002 Floyd Goff, Sr.
2003 John Hallman
2004 Sam Walden
* 2005 Marion Morgan
2006 Grenfell M. Leonard
* 2007 L. Aubrey Haynes
* 2008 Delbert R. Hayden
* 2009 Melvin E. Byrd
2010 Robert J. Bean, Jr.
2011 Robert J. Bean, Jr.
* 2012 Earl T. Nichols
* 2013 Graydon E. Watkins
2014 Grenfell M. Leonard
2015 Ricky C. Freeman
2016 Michael W. Kirk
2017 Michael W. Kirk
2018 Joseph “Joe” Girard
2019 Joseph “Joe” Girard
2020 Bob David, Jr.
2021 Bob David, Jr.
2022 Ben Price
2023 Bobby Joe Fisher
* Deceased

Charles Towne Council #195 AMD

Meeting Location

Fifth Mondays
Oct tober is the annual meeting
At 7:30 P.M.

Charleston County Masonic Association
1285 Orange Grove Road

Contact Information

Phil Reichner, P.S.M.
2109 Leopold Street
Johns Island, SC 20455
cell #: 917-604-7946
Email – [email protected]

Members

Status Name
Curtis Baynes
Harvey Belcher
Thomas E. Blackwood
Richard Carswell
Robert L. Carter Jr.
Marcus Chalfant
Emeritus Lloyd F. Christopher
James L. “Ricky Chubb
William T. Corbin
Myron Creel
David J. DeChant
Martin H. Diamond III
William Blake Duke
Ronald T. Elvis Sr.
Robert E. Heck, Jr.
Steven B. Hiott
Emeritus Lousi B. Humphries
Otto Kaske
Larry J. Nicodin
Honorary Life Rev. Robert A. Nix
John A. Pearson
Phillip S. Reichner III
Honorary Life Herman L. Resch
Emeritus Phillip G. Russell
Steven G. Shook
Stephen I. St. Clair
Dale W. Usery
Joseph E. “Jay” Wallace
Emeritus Richard A. Wesner

Officers

Sovereign Master Myron Creel
Senior Warden Steve Shook
Junior Warden Dale Useery
Recorder Phil Reichner
Treasurer Phil Reichnerr
Senior Deacon Steve St. Clair
Junior Deacon Marty Diamond
Chaplain Curtis Baynes
Tyler Jay Wallace

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

STATUS NAME YEAR
Lloyd Christopher 1988
Phil Russell 1989
Ron Elvis (#433) 2008
Emeritus Richard Wesner 2008
David DeChant 2009
John A. Pearson 2013
Rev. Robert Nix 2014
Thomas Blackwood 2015
Louis Humphries 2016
Steven Hiott 2017
William Corbin 2018
James “Ricky’ Chubb 2019
Larry Nicodin 2020
Phil Reichner 2022
Otto Kaske 2023

Columbia Council #157 AMD

Meeting Location

Second Wednesday in January, April, July
and November (Annual Meeting)
At 6:00 PM

Columbia Masonic Temple
1518 Hampton Street, Columbia, SC

Contact Information

John Robert Bowker, PSM
109 Bally Bunion Lane
Columbia, SC 29229
Cell: (803)767-0932
Email: [email protected]

Members

Danny Able
Michael C. Baxley
Julian M. Bevel
John Robert Bowker
Michael J. Broom
Ronald L. Dailey
Abram C. Flora, IV
Paul Graham
Jeff L. Hall
E Garland R. Harman
Andrew T. Hermann
John Howell
John R. Marcucci
E Joseph L. McGee
E Johnnie T. Morris
Ronald C. Orrilion
Barry A. Rickman
Rawl J. Scheibler
C. Todd Schofield
Carl R. Simmons, III
Edward E. Smith, Jr.
Ian P. Strickland
Martin K. Taylor
Joseph A. Terry
Richard T.S. Valentine
Charles A. Varn
E Emeritus

Officers

Sovereign Master Ian P. Strickland
Senior Warden Joseph A. Terry
Junior Warden Julian Bevel
Recorder John Robert Bowker, PSM
Treasurer Charles A. Varn, PSM
Senior Deacon Ron Dailey
Junior Deacon Michael Baxley
Chaplain John Howell
Tyler Ronald Orrillion

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

PAST SOVEREIGN MASTERS
Michael J. Broom
John Robert Bowker
* James C. Clifford
Abram C. Flora, IV
* Henry R. Garnett, Jr.
Paul C. Graham
Jeffrey L. Hall
Joseph L. McGee
Johnnie T. Morris
Rawl J. Scheibler
Charles T. Schofield
Edward E. Smith Jr.
* Wayne C. Smith, Jr.
* J. Dean Strickland
Richard T.S. Valentine
Charles A. Varn
* Deceased
RED BRANCH OF ERI
John Robert Bowker
Andrew T. Hermann
Joseph L. McGee
Johnnie T. Morris
Rawl J. Scheibler
* Wayne C. Smith, Jr.
* James Dean Strickland
Charles A. Varn
* Deceased

ESC Baker #514

Meeting Location

Contact Information

Members

Officers

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

Gaffney Council #262 AMD

Meeting Location

Second Thursday in February, April, June.
August, December.
At 6:30 PM

Gaffney Lodge 186 AFM
219 E. Floyd Baker Blv.
Gaffney, SC

Contact Information

Nelson D. Horton, PSM
164 Champion Ferry Rd.
Gaffney, SC 29341-5606
Cell: (864) 812-0942
Email: [email protected]

Members

Officers

OFFICERS for 2024
Sovereign Master Steve M Leagon
Senior warden Alan Brooks Allison
Junior Warden John F. O’Donald
Treasurer Gary N. Martin, PSM
Secretary Nelson D. Horton, PSM
Senior Deacon James P. Willis, ll
Junior Deacon Howard Dean Childress, Jr.
Chaplain Dennis S. Sentell, PSM
Tyler Jerry N. Smith

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

George D. Bell Council #257 AMD

Meeting Location

Monday in June
Pending by-laws change to November
At 6:00 PM

Greenwood Masonic Temple
121 Bailey Circle: Greenwood, SC

Contact Information

G. Walker Moore, PSM
213 Commonwealth Drive
Ninety Six, SC 29666
Cell: (864)941-0666
Email: [email protected]

Members

Officers

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

Golden Corner #361

Meeting Location

Contact Information

Members

Officers

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

Hampton #289

Meeting Location

Contact Information

Members

Officers

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

Horry County #433

Meeting Location

Contact Information

Members

Officers

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

JD Penley Jr. Council #131 AMD

Meeting Location

4th Friday, January, April, July and
October (Annual Council)
At 7:30 PM

Alpine Masonic Lodge # 208
502 N Main Street, Clover, SC 29710

Contact Information

Rodger Ellingwood
4461 Summerlin Place
Rock Hill, SC 29732
Cell: (803)493-8030
Email: [email protected]

Members

John Charles Adams
E James Wlater Armstrong
Steven Dale Armstrong
Anthony Bizakis
Barry Lynn Bruce
E James Robert Conner
Eric Lewis Duncan
Rodger Wayne Ellingwood
E Howard Neil Hines
Everett Thomas Honig
Billy Van Buren Lawerence
Jimmy Larkin
Earl Stacy Lewis
Michael Gary Mathews
Benny Gordan Melton
Richard Phillip Panuska
Dean Lawrence Rollo
Michael William Rowe Sr.
Richard Wayne Sealy
E Thomas Lee Slate
Charles Eugene Smith
William Lee Summerville
E Donald Samuel Tennyson Sr.
Michael Troutman
Albert Wyatt Sr.
E Emeritus

Officers

Sovereign Master Tom Honig
Senior Warden PSM Richard Sealy
Junior Warden Jimmy Larkin
Recorder Rodger Ellingwood
Treasurer Rodger Ellingwood
Senior Deacon Dean Rollo
Junior Deacon Richard Panuska
Chaplain Barry Bruce
Tyler Rodger Ellingwood

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

Richard Sealy
Albert Wyatt Sr.
Benny Melton
Mike Rowe Sr.

Joel R Poinsett Council #166 AMD

Meeting Location

At the Pleasure of the Sovereign Master
December is the Annual Meeting
At 7:00 P.M.

York Rite of Freemasonry of Greenville, SC, Inc.
8551 White Horse Road, Greenville, SC

Contact Information

Earl P. Hudgens, Jr.
545 N. Martin Road
Easley, SC 29640
cell #: 864-420-0313
Email – [email protected]

Members

Status Name
Johnnie L. Bolt
E. Croft Bradley, III
Michael D. Bryant
Greg K. Bramlett
Charlie A. Chapman, Jr.
Shane Culbertson
J.W.B. Hammond, Jr.
Earl P. Hudgens, Jr
J. David Kesler, Jr.
Gary King
Kenneth F. Lothridge
David N. Nalley
Raymond H. Orr
Jerry M. Owens
P Michael D. Peeler
Daniel Rancourt
James A. Scott
Melvin Sinclair, Jr.
Wade H. Stack, Jr.
William S. Youngblood
E Emeritus
P Plural

Officers

Sovereign Master Kenneth Lothridge
Senior Warden Greg Bramlett, PSM
Junior Warden Jim Scott, PSM
Recorder Earl P. Hudgens, Jr., PSM
Treasurer Jerry M. Owens, PMVSGM
Senior Deacon Charlie Andy Chapman, PSM
Junior Deacon Michael Bryant
Chaplain J.W. “Benny” Hammond
Tyler Gary King

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

STATUS NAME YEAR
* Clarence E. Barnett 1981
* G. Kent Elkins 1982
* Fred W. Batson 1983
Jerry M. Owens 1984
* Charles McLees 1985
Earl P. Hudgens, Jr. 1986
* James C. Jeter 1987
* G. Ray Marsh 1988
* Maurice Day 1989
* George Q. Wiggington 1990
* David Messick 1991
* Otis Spearman 1992
* J. Frank Gilliland 1993
# Robert R. Holbrooks 1994
* John W. Grady, III 1995
Wade H. Stack, Jr. 1996
* T. Henry Waldrep 1997
* Jerry O. Glenn 1998
G. Wofford Green, Jr. 1999
* Grover Crumpton 2000
* Robert W. Kendrick 2001
Ronald Hopkins 2002
James A. Scott, III 2003
E. Croft Bradley, III 2004
J. W. Benjamin Hammond, Jr. 2005
Christopher C. Grantham 2006
Melvin Sinclair, Jr. 2007
* Milton Pack 2008
Jay Adam Pearson 2009
J. W. Benjamin Hammond, Jr. 2010
* Robert W. Kendrick 2011
* Jerry O. Glenn 2012
J.W. Benjamin Hammond, Jr. 2013
* John W. Eudy 2014
Paul Nestberg 2015
Charlie A. Chapman, Jr. 2016
Greg K. Bramlett 2017
* Robert W. Kendrick 2018
Johnnie L. Boltt, Jr. 2019
Johnnie L. Bolt, Jr. 2020
Johnnie L. Bolt, Jr. 2021
Johnnie L. Bolt, Jr. 2022
* Gerald Reeves 2023
Kenneth Lothridge 2024
* Deceased
# Suspended

Lancaster Council #146 AMD

Meeting Location

4th Thursday in May and October
Eat at 6:30
Meeting at 7:30

Jackson Masonic Lodge #53
300 W Gay St, Lancaster, S.C.

Contact Information

Grady E. Usher Jr, PSM
P.O. Box 1205
Lancaster, S.C. 29721
Cell: (704)-361-3168
Email: [email protected]

Members

Ronnie Broome
Eric Cauthen
Emerson Couch
Robert Couch
David Faile
Will Ghent
Billy Goodenow
Hal Gregory
Don Jackson
Chris Kriak
Larry Leaird
Johnny Martin
Sergio Matte
Chuck McDonald
Mark McDonald
Greg McDow
Jim McGuirt
Joey Plyler
Jeremy Privette
Rick Robinson
Ruddy Shipton
Than Shores
Gary Sowell
Rick Steele
Grady Usher

Officers

Sovereign Master Billy Goodenow
Senior Warden Mark McDonald
Junior Warden Greg McDow
Recorder Grady E. Usher Jr.
Treasurer Robert Couch
Senior Deacon Than Shores
Junior Deacon Jeremey Privitte
Chaplain Eric Cauthen
Tyler Sergio Matte

 

RED BRANCH OF ERI
Hal Gregory
Johnny Martin
Gary Sowell
Will Ghent
Ronnie Broome
David Faile

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

Year Name  * Deceased
2023 Johnny Martin
2022 Will Ghent
2021 David Faile
2020 David Faile
2019 Emerson Couch
2018 Robert Couch
2017 Grady Usher
2016 Ruddy Shipton
2015 Ronnie Broome
2014 Billy Rollings
2013 Charles Thompson *
2012 Gary Sowell
2011 Hubert Dixon *
2010 Richard Steele
2009 Roger Sims *
2008 Charles Miles *
2007 Harry Armstrong *
2006 Joe Snipes
2005 Pierce Baker
2004 Frank Phillips
2003 John Wall
2002 Kenny Williams
2001 Kenny Williams
2000 Lloyd Watts
1999 William Rainwater *
1998 Charles Cheney *
1997 Melvin Rumsey
1996 Williams Rainwater *
1995 Vigil Jenkins
1994 Travis Gordon
1993 Hal Gregory
1992 Harold Gay *
1991 Jeff Bryson
1990 Jerry Garris
1989 Samuel Chesser *
1988 Simon Carnes *
1987 John Lucas *
1986 Fred King *
1985 Victor Parsons *
1984 Delbert Sellers *
1983 George Rollings *
1982 Woodrow Carnes *
1981 Herman Miles *
1980 Glenn Watts *
1979 Claude Robinson *

Masters of Tyre Council #547 AMD

Meeting Location

Fifth Tuesdays
January 30, 2024
April 30, 2024
July 30, 2024
October 29, 2024
December 31, 2024

Time: 7:00 PM

Pendleton Lodge 34 AFM
118 Exchange St
Pendleton SC 29670

Contact Information

L. Joe Granger
Secretary-Treasurer
115 Allee St
Clemson SC  29631-1902
[H] 864-654-2793     [C] 864-643-6363
[email protected]

Members

Cecil E. Boatwright, SM
C Gerald D. Burton, PSM
J. Samuel Burton, PSM
D. Keith Carnes
C. Adam Conyers
Cecil C. Conyers Jr.
P Ronald L. Dodson, PSM
C R. Steven “Steve” Fields, PSM
C E L. Joe Granger, PSM
J. Thomas “Tom” Henry
Mark A. Irby Jr.
J. M. “Buddy” Jones Jr.
P James W. Lyle, PSM
C George S. Mabry Jr., PSM
Bryan D. Rawls, SM
E Larry S. Rhodes, PSM
C Donnie E. Richards, PSM
C Paul R. Richards, PSM
C Ronnie P. “Pickle” Richards, PSM
P James N. Turner Jr., PSM
C Charter Member
E Emeritus
P Plural Member
Deceased Charter Members
Samuel M. “Sam” Willis, PSM 5/31/2016
J. Frank Gilliland, PSM 10/14/2016
E Julius C. “Mike” Hubbard Jr., PSM 3/10/2019
E Thomas E. “Tom” Hayden Jr., PSM 1/27/2022
Robert H. “Bob” Krause, PSM 12/4/2023

Officers

Sovereign Master Bryan D. Rawls
Senior Warden J. Thomas “Tom” Henry
Junior Warden D. Keith Carnes
Secretary-Treasurer L. Joe Granger, PSM
Asst. Treasurer R. Steven Fields, PSM
Senior Deacon Mark A. Irby Jr., PSM
Junior Deacon J. M. “Buddy” Jones Jr.
Chaplain James N. “Jim” Turner Jr., PSM
Tyler Ronnie P. “Pickle” Richards, PSM
Ritualistic Director Gerald D. Burton, PSM
Committees
Audit
Report first meeting of 2024
Chair: Ronnie P. “Pickle” Richards, PSM
Cecil E. Boatwright, SM
Mark A. Irby Jr., PSM
Nominating
Report last meeting of 2024
Chair: Gerald D. Burton, PSM
James W. Lyle, PSM
J. M. “Buddy” Jones Jr.

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

R. Steven “Steve” Fields 2014, 2015
Ronnie P. “Pickle” Richards 2016
Donnie E. Richards 2017
George S. Mabry Jr. 2018
D Robert H. “Bob” Krause 2019
W Vincent W. Petraroli 2020, 2021
Cecil E. Boatwright 2022
Mark A. Irby Jr. 2023
Bryan D. Rawls 2024
OTHER COUNCILS YEAR; COUNCIL
Larry S. Rhodes 1997-98; 361
J. Samuel “Sam” Burton 1999; 361
James N. “Jim” Turner, Jr. 2008, 2020-24; 361
Gerald D. Burton 2009; 361
L. Joe Granger 2011; 361
R. Steven Fields 2012; 361
James W. Lyle 2014; 361
Ronald L. Dodson 2016; 361
Paul R. Richards 2018; 361
D Deceased
W Withdrew

Orangeburg Council #294 AMD

Meeting Location

First Thursday in June and December
Dinner with the Ladies at 7:00 PM
Council Meeting to follow at 8:00 PM

Orangeburg Masonic Temple
1201 Five Chop Rd,
Orangeburg, SC 29115

Contact Information

Dana P. Rickards, PSM
5411 Bamberg Road
Cope, SC 29038
Cell (803( 664-0204
Email: [email protected]

Members

Robert Axson
Thomas Blackwood
Chuck Banules
David DeChant
Robert Edwards
Frank Farina
Charles Field
L.A. Gardner, Jr
K. Joseph Hill
V. Joseph Hill
James Jackson
Jayson King
Mike Morrow
Ron Quattlebaum
Dana P. Rickards
Edgar C. Rutland Emeritus
Danny O. Smoak
James W. Smoak
Charles Stoudemire
J. Steve Summers
Harold Trosper
Charles Welch
Mark Wilson

Officers

Sovereign Master James W. Smoak
Senior Warden Jayson King
Junior Warden Harold Trosper
Recorder Dana P. Rickards
Treasurer Mark Wilson
Senior Deacon Chuck Banules
Junior Deacon K. Joseph Hill
Chaplain J. Steve Summers
Tyler Michael Morrow

 

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

Robert Axson
Thomas Blackwood
David DeChant
Charles Field
L.A. Gardner, Jr
V. Joseph Hill
Mike Morrow
Ron Quattlebaum
Dana P. Rickards
Edgar C. Rutland Emeritus
Danny O. Smoak
Charles Stoudemire
J. Steve Summers
Charles Welch
Mark Wilson

Palmetto Council #451 AMD

Meeting Location

once a quarter on the 5th Monday
2nd Quarter meeting Ladies night and moved to a resturant
Meal 6:30pm Meeting 7:30pm

Richburg Lodge #89 AFM
111 E. Lancaster St Richburg, S.C. 29729

Contact Information

Kenny Miles, PSM
550 Lakeside View Cir
Jenkinsville, S.C. 29065
Cell: (803)513-1290
Email: [email protected]

Members

Officers

Sovereign Master Bobby Joe Albert
Senior Warden Allen Culp
Junior Warden Robert Shull
Rec/ Tre Kenny Miles
Senior Deacon Steve Bairefoot
Junior Deacon Darryl Maples
Chaplain Tommy Martin
Sentinel Joe Brown

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

Pee Dee Council #552 AMD

Meeting Location

Second Saturday in April
First Saturday in August
Second Friday in October (Annual Meeting)
7:00 PM

St David’s Lodge No. 72
1205 Periwinkle St., Darlington SC 29532

Contact Information

Robert J (Bob) Bean, PSM
724 Kitty Ln
Florence, SC 29501
Cell: (843) 229-4710
Email: [email protected]

Members

JAMES NMN ALLEN III
ROBERT JAMES BEAN SR
JARROD HEATH COCKFIELD
DONALD DAVIS COKER
DAVID THOMPSON COOLEY
PATRICK C COXE
JOHN HARRELL DOCHERTY MD
BOBBY JOE FISHER
RICKY COWARD FREEMAN
BOYD EDWARD HODGES JR
GARY THOMAS JAMES
RICHARD DUSTIN JAMES
MICHAEL DEE KEEN
MICHAEL WALLACE KIRK
MICHAEL A MELTON
THOMAS RYAN MILLER
VICTOR DEWEY PHILLIPS
ROBERT MYRL SAVERANCE
WILLIAM ROBERT SIMPSON III
DONALD SAMUEL TENNYSON
JEFFREY CHARLES TOMPKINS
PHILLIP MARVIN WHITTLE

Officers

Sovereign Master Gary T James
Senior Warden Bobby Joe Fisher
Junior Warden Victor D Phillips
Recorder Robert J Bean PSM
Treasurer Robert M Saverance PSM
Senior Deacon John H Docherty MD
Junior Deacon Patrick C Coxe
Chaplain D Samuel Tennyson
Tyler Jarrod H Cockfield

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

NAME YEAR
Michael W Kirk 2017
Michael W Kirk 2018
Robert M Saverance 2019
Robert M Saverance 2020
Phillip W Whittle 2021
Phillip W Whittle 2022
Gary T James 2023
Gary T James 2024

Pelham Council #263 AMD

Meeting Location

4th Wednesday Jan, July, Oct and 3rd Wednesday in April
Oct is the annual meeting
At 7:30 P.M.

Wade Hampton Masonic Lodge
12 Airport Rd, Greenville SC

Contact Information

Terry S. Pruitt, P.S.M.
1937 Hwy 414
Travelers Rest, SC 29690
cell #: 864-395-8622
Email – [email protected]

Members

Michael Allison
Paul Anderson
Doyle Black
Robert Griffin
William Hall
E Hogan Hairston
E James Humphreys
Dennis Julian
William Key
George Latta, Jr.
Timothy Livingston
Kevin Mertens
Gerry Morgan
Joseph Morgan
Patrick Mulligan
Greely R. Palmer, Jr.
Michael Peeler
Terry Pruitt
John Rush
David Stratton
E Richard Swecker
E William B. Rogers
David Watkins
Duane Thompson
Christopher Holtzclaw
John Parrish
P Michael Bryant
E Emeritus
P Plural

Officers

Sovereign Master John S. Rush
Senior Warden Robert C. Griffin
Junior Warden Joseph A. Morgan
Recorder Terry S. Pruitt
Treasurer Michael D. Peeler
Senior Deacon William Key
Junior Deacon Paul Anderson
Chaplain Dennis Julian
Tyler George Latta, Jr.
RED BRANCH OF ERI
Hogan Hairston
James Humphreys
Terry Pruitt
Gerry Morgan
Dennis Julian

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

NAME YEAR
* I. Lewis Langley 1991
* I. Lewis Langley 1992
* Kenneth P. Coates 1993
* Maurice L. Milsaps 1994
* Gleen Strickland 1995
Dennis Julian 1996
* B. Lee Eudy 1997
John S. Rush 1998
* D. Earl Frady 1999
* Thomas E. McConnell 2000
* William G. Woods 2001
William C. Rush 2002
Greely R. Palmer Jr. 2003
Richard Swecker 2004
* Dennie Marchbanks 2005
J. Lee Duncan 2006
F. Anthony Thompkins 2007
* Roy W. Bailey 2008
James Humphreys 2009
* Ben T. Hendrix 2010
Hogan Hairston 2011
William B. Rogers 2012
Terry S. Pruitt 2013
Gerry Morgan 2014
William R. Hall 2015
Robert McLean 2016
Dennis E. Case 2017
George P. Latta, Jr. 2018
G. Timothy Livingston 2019
Patrick Mulligan 2020
Patrick Mulligan 2021
David Watkins 2022
Michael D. Peeler 2023
John S. Rush 2024
* Deceased

Piedmont Council #440 AMD

Meeting Location

Meeting are the 2nd Tuesday in April, August, and December.
Eat at 6:30. Meeting at 7:30

Union Masonic Lodge #75 A.F.M.
805 S. Duncan ByPass
Union, SC 29379

Contact Information

Dean Tollison, Secretary/Treasurer
1957 Jonesville Hwy.
Union, SC 29379
864-426-3448

Members

Officers

Sovereign Master John Glenn
Senior Warden Chris Turner
Junior Warden Tony Lawson
Secretary/Treasurer Dean Tollison
Senior Deacon Jarred O’Shields
Junior Deacon Kevin Fowler
Chaplain Paul Wilson
Tiler Huger Caughman

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

SA Bannister Council #336 AMD

Meeting Location

Third Thursday of May
7:00 PM
Hermon Lodge #116
106 Stones Throw Avenue, Starr, SC

Third Monday in December
6:00 PM
Hiram Lodge #68
118 1/2 East Benson Street, Anderson, SC

Contact Information

For Official Information Contact Secretary:
Jeremy Bowyer, PSM
110 Wild Vine Path
Anderson, SC 29621
Email: [email protected]

Members

James David Alewine
James Whitney Barr
Jeremy Carlton Bowyer
Philip Keith Brooks
Marcus LeRoy Burdette
Howard Taft Burgess, Sr.
Michael Edward Copeland
Jonathan James Eiland
Richard Gary Gilleland, II
William Thurman Gilmer
James Andy Hendrix
Terry Dean McGuffin
Richard Eric Papenfuss
Joseph Parnell
Ted Cox Thomas
Timothy Keith Kirkland
Dr. Thomas Cole Maxwell
Steven Wayne Burroughs
Robert Donald Chastain

Officers

Sovereign Master Terry D. McGuffin
Senior Warden William T. Gilmer
Junior Warden Philip K. Brooks
Recorder Jeremy Bowyer
Treasurer Jeremy Bowyer
Senior Deacon Gary Gilleland
Junior Deacon Timothy Kirkland
Chaplain Thomas Maxwell
Tyler Steven Burroughs

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

James Barr
Jeremy Bowyer
Marcus Burdette
Howard Burgess, Sr.
Michael Copeland
James Andy Hendrix
Terry D. McGuffin
Richard Papenfuss
Ted Thomas

Spartan Council #153 AMD

Meeting Location

2024 Meeting Schedule
February 29, 2024
May 30, 2024
August 29, 2024
October 31, 2024
Meal 6:30 PM, Meeting Following.

Location varies.
Contact Secretary a few days prior to meeting to confirm meeting location.

Contact Information

George Peters
Secretary-Treasurer
PO Box 878
Duncan, SC 29334
[O] 864-804-6530     [C] 864-357-3891
Email: [email protected]

Members

David Allen Blanton
Allen D. Chandler
Phillip Mason Graham
Jerry W Hill, Jr.
Byron Emery Honbarger
Eddie Howard
Harry Wallace Hudson, Jr
Douglas Roy Knauer
C. Richard Lane
Jacob Paul McWilliams
James Edward Mitchell
Kirk Marvin Olsen
Mark Alan O’Shields
Eric Scott Ostrander
George R Peters
G. Tyler Peters
Barney L Rhinehart
Marvin Gene Royal
John R Rungo
Louis W Santos
Judd N Seay
Adrian N Smith
Bobby J Sprouse
Fred D. Thompson
F. Dean Tollison
Thomas E. Watson
Steve M. Whitaker
Jerry A Willard, Jr.

Officers

Sovereign Master Marty Royal
Senior Warden Louis Santos
Junior Warden Eric Ostrander
Senior Deacon John Rungo
Junior Deacon Eddie Howard
Secretary/Treasurer George Peters
Tiler C. Richard Lane
Chaplain Steve Whitaker

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

Past Sovereign Masters

Barney L Rhinehart 1987
Bobby J Sprouse 1993
Bobby J Sprouse 1994
Phillip Mason Graham 2001
Douglas Roy Knauer 2003
George R Peters 2004
Fred D. Thompson 2005
James Edward Mitchell 2007
C. Richard Lane 2008
Steve M. Whitaker 2012
Thomas E. Watson 2014
Judd N Seay 2016
Mark Alan O’Shields 2017
Harry Wallace Hudson, Jr 2018
Byron Emery Honbarger 2019
Kirk Marvin Olsen 2020
Kirk Marvin Olsen 2021
Jacob Paul McWilliams 2022
David Allen Blanton 2023
Allen D. Chandler Past

 

Red Branch of ERI

Allen D. Chandler 2005
Phillip Mason Graham 2005
Douglas Roy Knauer 2005
C. Richard Lane 2005
James Edward Mitchell 2005
George R Peters 2005
Barney L Rhinehart 2005
Judd N Seay 2022
Bobby J Sprouse 2005
Fred D. Thompson 2005

Sumter Council #188 AMD

Meeting Location

Second Tuesday in February, May, August
and November
At 8:00 PM

Dalzell Lodge No. 431
2795 Frierson Rd, Dalzell SC 29040

Contact Information

Charlie F. Raley
49 Church Camp Rd
Bishopville SC 29010
Cell: (803)243-5151
Email: [email protected]

Members

Officers

Sovereign Master Thomas English Morgan
Senior Warden JosephThomas Kelly, Sr.
Junior Warden David Matthew Lee
Recorder Charlie F. Raley
Treasurer Charlie F. Raley
Senior Deacon Dominus Trent Rivera
Junior Deacon JosephThomas Kelly, Jr.
Chaplain Davis Nathaniel Brown
Tyler J C Jones

 

Degree Team

Living Past Sovereign Masters

Past Sovereign Masters

Clarence Leroy Alsbrooks Jr.
Burrell Burnett Berrie, Jr
Lawrence Wayne Braxton
Rev. Davis Nathaniel Brown
Stanley Bruce Cheek
Christopher Mark Davis
Jack Lee Davis Jr.
John Thomas Davis, Sr.
Leonard Damian Garneau Sr.
William Larry Holloman
Vernon Wayne Jones
Zebulon Vance Morgan
Deceased
Wilbur Carlyle Ardis, Jr.
Lynwood Russell Behney
Jerry Allen Holt
Bernard Paul Kalish
Clarence Emerson Longberry, Jr.
Karl Frederick Schuhly, Jr.
James Wesley Strange
Arthur Coleman Tracey
George Andrew Waninger
Leroy Wayne Wells

 

RED BRANCH OF ERI
Clarence Leroy Alsbrooks
Burrell Burnett Berrie, Jr.
Lawrence Wayne Braxton
Rev. Davis Nathaniel Brown
Stanley Bruce Cheek
Christopher Mark Davis
Jack Lee Davis Jr.
John Thomas Davis, Sr.
Leonard Damian Garneau Sr.
William Larry Holloman
Vernon Wayne Jones
Zebulon Vance Morgan III
Deceased
Wilbur Carlyle Ardis, Jr.
Lynwood Russell Behney
Jerry Allen Holt
Bernard Paul Kalish
Clarence Emerson Longberry, Jr.
Karl Frederick Schuhly, Jr.
James Wesley Strange